- Wybierz porę roku
Liban nie jest pustynią – leży w strefie umiarkowanego klimatu śródziemnomorskiego. Bądźcie ostrożni latem, gdy w miastach wzdłuż wybrzeża temperatura codziennie wynosi ponad 30 stopni w cieniu, a wilgotne śródziemnomorskie powietrze tylko pogorsza sytuację! Dlatego jeśli planujecie spędzić większość urlopu w Bejrucie sugerujemy wyjazd w kwietniu, maju, czerwcu, późnym wrześniu, październiku a nawet na początku listopada, gdy przy odrobinie szczęścia wciąż można wybrać się na plażę. (sprawdziliśmy to na początku listopada 2019!)
2. Przejdź się po Bejrucie!
Liban ma wiele do zaoferowania odwiedzającym, począwszy od pięknych krajobrazów do niebywale bogatej historii, ale prawdopodobnie jednym z najciekawszych miejsc jakie zobaczycie będzie sam Bejrut! Miasto jest niewielkie, zatłoczone, BEZPIECZNE i pełne ciekawych zaułków. Możecie spróbować przejść się samemu po takich dzielnicach jak: Achrafieh, Bachoure, Zokak El-blat, centrum czy Hamra lub możecie też dołączyć do jednej ze zorganizowanych wycieczek, która z pewnością pomoże w lepszym poznaniu tego dość chaotycznego miasta. W każdej z opcji, zarezerwujcie przynajmniej 4h na porządny spacer połączony z fotografiami i przekąskami po drodze.
Ściana z antykami w Zokak El Blat
3. Naucz się korzystać ze środków transportu!
Liban nie ma pociągów (choć miał, o tym opowiemy w innym poście), tramwajów (też były!), metra czy statków. Uber czy Careem (arabski konkurent Ubera) są popularne w Bejrucie, ale używanie ich podczas wyjazdów za miasto może być bardzo kosztowne. Poza tym nie doświadczysz prawdziwie bejruckiej przygody, jeśli nie skorzystasz z tzw. ‘service taxi’ czyli dzielonych taksówek lub nie spróbujesz rozszyfrować skomplikowanego systemu miejskich autobusów (a właściwie busów). Ale nie martwcie się! W jednym z kolejnych postów wyjaśnimy zasady sprawnego i taniego poruszania się po mieście i kraju!
4. Kupuj w małych sklepach – ty oszczędzisz, a lokalna społeczność zarobi!
Jedzenie, któremu ciężko się oprzeć, imprezy, transport i jedzenie (tak, celowo wymieniliśmy je dwa razy!) – wszystko to może mocno uszczuplić nasz portfel. Jedną z rad, którą warto zastosować są zakupy w małych lokalnych, rodzinnych sklepikach, które choć wyglądają skromnie najczęściej są nieźle zaopatrzone. W tych tzw. „dikken” nie zapłacicie co prawda kartą, ale nie doliczą wam podatku VAT (bo mają niewielki obrót). Dzięki temu nie dość, że wspomożecie lokalną społeczność to zostanie wam ciut więcej w portfelu na inne wydatki.
5. Możesz chodzić w szortach. Bez względu na płeć.
TAK, możecie chodzić w szortach. W przeciwieństwie do wielu krajów, gdzie islam jest religią dominującą, noszenie szortów jest tu akceptowane i absolutnie normalne i to bez względu na płeć. W niektórych bardziej konserwatywnych dzielnicach może to przykuć uwagę lokalsów, ale absolutnie nie jest to powód by czuć się w jakikolwiek sposób zagrożonym.
Oczywiście jeśli planujecie odwiedzić kościół lub meczet należy zadbać o odpowiedni strój, ale pod tym kątem Liban nie jest żadnym wyjątkiem – podobne zasady panują właściwie na całym świecie. Ponadto w wielu świątyniach przy wejściu znajdziecie stosowne szaty do okrycia, choć nie jest to regułą, więc warto być przygotowanym na każdą ewentualność. PRO-TIP: Przy wejściu do meczetu Al-Amin w Bejrucie są specjalne szaty zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.
6. Pro-tip: Wyjdź z lotniska w Bejrucie przez halę odlotów a dostaniesz lepszą cenę za taxi!
Jeśli nie zarezerwowaliście wcześniej samochodu albo kierowcy, który odbierze was z lotniska dobrym rozwiązaniem jest wejść na górny poziom i wyjść z lotniska przez terminal wylotów. Istnieje spora szansa, że akurat zatrzyma się tam jakaś taksówka by wysadzić pasażerów – taki kierowca będzie bardziej skory do negocjacji ceny. Kurs do Bejrutu powinien kosztować w granicach 15-20 USD. Poza miasto stawki zaczynają się od 30 USD.
- Rozważ wypożyczenie samochodu
Jeśli przyjeżdżasz do Libanu z grupą znajomych i macie zaledwie kilka dni by poznać kraj warto rozważyć wypożyczenie samochodu, który pomoże w sprawnym przemieszczeniu się i lepszym wykorzystaniu czasu. Natomiast jeśli macie w planach zakwaterowanie w centrum Bejrutu auto nie będzie najlepszym rozwiązaniem, bo znalezienie wolnego miejsca do parkowania przyprawia o zawrót głowy.
- Jeśli planujesz podróże po całym kraju spróbuj znaleźć nocleg poza Bejrutem!
Jeśli przyjeżdacie na 6-8 dni i macie w planach objazd po kraju może warto rozważyć zatrzymanie się poza Bejrutem np. w Aley, które jest położone zaledwie 30min od stolicy i zapewnia dobre połączenia z każdym regionem. Oczywiście w przypadku pobytu poza miastem zalecamy wypożyczenie samochodu, ponieważ transport publiczny pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w późnych godzinach.
- Lokalna kuchnia to nie tylko falafel i shawarma (kebaby)
Falafel i Shawarma są fantastyczne, ale czy próbowaliście takich dań jak Fatteh? Manoucheh? Knefeh? A może Sfeeha, Mashewe, Tabbouli albo Kabse? Jeśli nie to musicie koniecznie spróbować! W jednym z następnych postów opiszemy najważniejsze potrawy kuchni libańskiej.
- Zapytaj nas o pomoc w planowaniu podróży!
Planowanie podróży po kraju z ponad 6000-letnią historią i bogatą kulturą może przyprawić o zawroty głowy, zwłaszcza jeśli chcecie wycisnąć z każdej minuty jak najwięcej, zachowując przy tym zdrowy rozsądek i dbając o to by znacząco nie uszczuplić zawartości portfela! Dlatego warto zapytać nas o porady oraz skorzystać z naszych usług przy planowaniu pobytu na miejscu!
Najnowsze komentarze